Pobierz szablon, rozpakuj go i dodaj na swojego bloga.

Projektant - układ

Edytuj post
Naszą podróż z Projektantem rozpoczniemy od zakładki Układ i Dostosuj ustawienia szerokości. Możemy tam zdecydować z ilu kolumn będzie się składał nasz blog oraz stopka.

Tak, jak wspominałam w poprzednim poście, nie można tutaj przenosić poszczególnych ramek. Takich zmian dokonuje się w edycji bloga.


Tam możemy dowolnie zmieniać kolejność ramek (za wyjątkiem tej zatytułowanej Posty w blogu).

Wracając do głównego tematu, otwieramy Projektant (jeżeli nie wiesz jak kliknij tutaj) i z panelu po lewej wybieramy układ. Pojawiło nam się nowe menu. Myślę, że jest bardzo czytelne. Wybrany przez nas układ okala pomarańczowa ramka.


Wskazówka! Jeżeli wybierzemy nowy układ ramek/stopki i wyjdziemy z zakładki Układ do nowej np. Zaawansowane zmiana nie zniknie i będziemy mogli zobaczyć nasz blog z całą grafiką i naszym tekstem w nowym układzie kolumn. Tak jest ze wszystkimi zmianami dokonanymi w Projektancie. Ale nie są to zmiany trwałe. Dopóki nie klikniemy dużego pomarańczowego buttonu "Zastosuj do bloga" nic po wyjściu z Projektanta w wyglądzie szablonu się nie zmieni.


Zwróćmy uwagę na podział ramek: Układ treści i Układ stopki. Daje nam to spore możliwości. Dobrze ten podział widać w tym szablonieWszystkie dodatkowe ramki (informacje, archiwum, menu, statystyka oraz tagi) zostały dodane w stopce i co więcej, umieszczenie ich poza nią zaszkodziłoby szablonowi!

Innym przykładem szablów z wyraźnie zarysowaną stopką są te proponowane przez blogspot z kategorii Rewelacja oraz Znak wodny. Zapraszam do obejrzenia ich w Projektancie, gdy stopkę mamy zapełnioną różnymi ramkami."Dostosuj ustawienia szerokości" jest miejscem, gdzie możemy zdecydować o szerokości całego bloga i poszczególnych kolumn.

W zależności od tego z ilu kolumn składa się nasz blog, tyle pasków pokazuje się w tej zakładce. Do jednej do trzech. Oczywiście zmiany automatycznie są wyświetlane poniżej.


Przy pomocy błękitnego napisu "Resetuj szerokości do wartości domyślnych szablonu" powrócimy do domyślnych szerokości kolumn.

Mam nadzieję, że teraz obie zakładki nie mają już przed Wami żadnych tajemnic (:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WS | x.